O FIRMIE
Oznaczenia na oponach PDF Drukuj Email

opony budowlane

Opis oznaczeń na oponach:

205/55 R 15 90 H

205 - szerokość opony w mm.
55 - stosunek wysokości do szerokości opony,
R - radialna konstrukcja podbudowy,
15 - średnica obręczy w calach,
90 - współczynnik nośności w kg.
H - współczynnik prędkości
   
Współczynniki prędkości
Index
P
Q
R
S
T
H
V
W
Y
Prędkość max.
150
160
170
180
190
210
240
270
300
 
Współczynniki nośności
Współczynnik
50
60
70
80
90
100
Nośność [kg]
190
250
335
450
600
800

 

 

Podstawowe dane na temat opony można odczytać z jej boku.

 

Typ opony

Określa właściwą eksploatację opony. Opona przeznaczona do samochodów osobowych ma symbol "P", a do lekkich ciężarowych – "LT", "C" (oznaczenia amerykańskie - występują na oponach produkowanych w Stanach Zjednoczonych).

Szerokość opony
Szerokość mierzona od boku do boku opony / zewnętrznymi stronami ścian bocznych, podana w milimetrach. 

Profil
Wartość określająca stosunek wysokości przekroju opony do jej szerokości. Liczba „65" oznacza, że wysokość opony stanowi 65% jej szerokości.

Konstrukcja
Informuje o tym, w jaki sposób opona została wykonana. Opona radialna, w której włókna osnowy ułożone w warstwy tworzące korpus opony biegną promieniowo w poprzek opony, od obrzeża do obrzeża, ma symbol „R". Opona diagonalna, w której włókna osnowy biegną ukośnie w poprzek opony, od obrzeża do obrzeża, zaś kolejne warstwy osnowy dla zwiększenia wytrzymałości mają włókna ułożone po skosie względem siebie, ma oznaczenie „B".

Średnica koła
Szerokość obręczy, na których może być montowana opona. Średnica koła przedstawionej tu opony wynosi 38 cm (15 cali). 

 
OZNACZENIE OPIS
"E" znak kontroli Znakiem „ECE“ producent potwierdza, że przy produkcji opony stosował się do europejskiej regulacji ECE R30. Widoczne jest to przez wybite na oponie „e” lub „E”. Stojąca obok cyfra określa kraj, w jakim opona była sprawdzana pod kątem zgodności z tą normą.
* po marce opony Opony oznaczone * są produkowane do samochodów BMW. 
* przed marką opony Gwiazdka znajdująca się przed nazwą producenta oznacza, że chodzi tu o oponę, która w przyszłości nie będzie produkowana. Możliwa jest tutaj także starsza data produkcji (DOT). 
A Opony oznaczone literką A są produkowane do samochodów Audi. 
A/T all terrain – opona do jazdy w terenie i po szosie 
Antriebsachse oś napędowa 
Auflieger opona do specjalnych naczep samochodów ciężarowych 
Auslauf Oznacza, że ta opona nie będzie w przyszłości produkowana. Możliwa jest tutaj także starsza data produkcji (DOT). 
Baustelle opona do eksploatacji na placu budowy 
Bespikebar oponę można opcjonalnie wyposażyć w kolce (spikes) 
brak oznaczenia E Opona nie może być używana w krajach Unii Europejskiej. Tylko do celów wyścigowych lub na eksport. 
BSW Black Sidewall - czarny bok opony (w oponach Continental) 
C-Decke (samochody dostawcze) Wzmocniona opona do samochodów dostawczych. Tyre24 nie rozróżnia w przypadku C-Decke pomiędzy użytkowaniem w sezonie zimowym i letnim. Dlatego szukaj zawsze np. : L19514C. 
CD Opony produkowane w Chinach. 
Cord Opony oznacone Cord są przeznaczone dla samochodów Marki Daimler-Chrysler. 
DA-Decke (Blem) DA-Decken (Blem) to opony II gatunku bez wad technicznych, które mają 100% gwarancji producenta! 
Demo/Demontage Opony które były już zamontowane, np. w nowych samochodach, ale używane max. 50 km. 
DOT Oznaczenie daty produkcji. Aby określić wiek opony, wyciska się na boku opony datę produkcji (patrz obrazek).W ciągu dziesięcioleci sposób przedstawiania daty produkcji zmieniał się. Opony wyprodukowane przed rokiem 1980 byly oznaczane za pomocą cyfry rzymskiej, która określała kwartał oraz cyfry oznaczającej rok. W latach 1980-1990 oznaczenie przybrało postać trzycyfrowego kodu, w którym dwie pierwsze cyfry oznaczały numer tygodnia w roku, a trzecia cyfra rok produkcji.Od roku 1990 do 1999 określenie daty produkcji miało także postać jak w latach osiemdziesiątych. Różniło się tylko trójkątem znajdującym się obok oznaczenia daty. Od roku 2000 oznaczenie daty produkcji jest czterocyfrowe. Pierwsze dwie cyfry oznaczają numer tygodnia w roku, a następne dwie rok produkcji. Oznaczenie przedstawione na zdjęciu poniżej określa, że opona została wyprodukowana w 29 tygodniu roku 2002.

 

DSST Dunlop (opona RunFlat) Dunlop Self Supporting Technology są produkowane przez Dunlop. Dzięki wzmocnionemu bokowi opony, posiada ona właściwości umożliwiające jazdę nawet na przebitej oponie przy całkowitej utracie powietrza przez ograniczoną liczbę kilometrów i z ograniczoną prędkością (max. 80 km/h na odcinku 80 kilometrów).  
E Profile Dunlop, stworzone specjalnie na pierwsze wyposażenie samochodów z myślą o wyeliminowaniu oporów toczenia. Opony ograniczające zużycie paliwa. 
E.A. Opona montowana na pierwsze wyposażenie przez producentów aut (np. Ford, VW). 
EH2 przy alufelgach Extended Hump (runflat approved - te felgi nadają się do opon run flat) 
EMT Goodyear (opona RunFlat) Extended Mobility Tires są produkowane przez Goodyear. Dzięki wzmocnionemu bokowi opony, posiada ona właściwości umożliwiające jazdę nawet na przebitej oponie przy całkowitej utracie powietrza przez ograniczoną liczbę kilometrów i z ograniczoną prędkością (max. 80 km/h na odcinku 80 kilometrów).  
ENVIRON Opona z oznaczeniem informującym o ekologiczności opony, przeznaczona na rynek skandynawski. 
ET przy felgach aluminiowych ET (offset lub odsadzenie) to odległość między płaszczyzną symetrii a płaszczyzną montażową felgi (miejscem styku z piastą). Podawany w milimetrach. Jeżeli offset jest równy 0, koło znajduje się w płaszczyźnie symetrii opony. Jeżeli jest większy niż 0 oznacza to że felga, a tym samym opona, jest schowana głębiej w nadkole.
Eufori@ Pirelli (opona RunFlat) Pirelli Eufori@ są produkowane przez Pirelli. Dzięki wzmocnionemu bokowi opony, posiada ona właściwości umożliwiające jazdę nawet na przebitej oponie przy całkowitej utracie powietrza przez ograniczoną liczbę kilometrów i z ograniczoną prądkością (max. 80 km/h na odcinku 80 kilometrów).
F Opony oznaczone literką F są produkowane do samochodów marki Ford.
FP FP = Flat Protected - listwa ochronna w oponie
FR (Flanken Rippe - Conti) Opona posiada zabezpieczenie krawędzi felgi przed uszkodzeniem.
FSL / MFS Opona posiada zabezpieczenie krawędzi felgi przed uszkodzeniem.
G Opony oznaczone literką G są produkowane do samochodów marki Opel.
Indeks prędkości SI (Speed Index) Symbol prędkości wyraża maksymalną prędkość, przy której opona w warunkach użytkowania podanych przez producenta, może wytrzymać ciężar zgodny z indeksem nośności (wyjątki: zalecenia producenta). Y do 300 km/h

ZR > 240 km/h

W do 270 km/h

V do 240 km/h

H do 210 km/h

T do 190 km/h

S do 180 km/h

R do 170 km/h

Q do 160 km/h

J Opony oznaczone literką J są produkowane do samochodów marki Jaguar.
Kraj pochodzenia Nie wszystkie opony przeznaczone np. na niemiecki rynek są produkowane w Niemczech. Dlatego opony z oznaczeniem RSA (Republika Południowej Afryki), Japan (Japonia), Brasilien są także dopuszczone do sprzedaży na niemieckim rynku.
Lenkachse oś kierująca
LI (Load Index) - Indeks nośności Indeks nośności (Load Index / LI) jest kodem numerycznym i oznacza maksymalną nośność opony odpowiednio do związanej z nią maksymalną dopuszczalną prędkością. Proszę pamiętać, że przy prędkości ponad 210 km/h (w tym tolerancja 9 km/h) – dotyczy opon V, W, Y i ZR - należy zmniejszać obciążenie zgodnie z normami E.R.T.R.O (The European Tyre and Rim Technical Organisation, Organizacja producentow opon i felg).
LT Light Truck
M+S Opony zimowe posiadają oznaczenie „M&S“lub „M+S“ (Matsch und Schnee / mood and snow). W przeciwieństwie do opon letnich jest dozwolone montowanie opon zimowych o niższym indeksie prędkości niż dopuszczalny. W takim wypadku, w zasięgu wzroku kierowcy musi być umieszczona naklejka z dopuszczalną prędkością jazdy na tej oponie zimowej. Opony całoroczne posiadają również oznaczenie M+S. Także opony do samochodów terenowych (Offroad) posiadają oznaczenie M+S, co nie oznacza że są to opony zimowe. W takim wypadku decyduje bieżnik.
M+S symbol śnieżynki Symbol płatka śniegu jest uzupełnieniem oznaczenia M+S. Uzupełnienie to stało się konieczne, ponieważ symbol M&S nie podlega żadnej kontroli i dlatego w ostatnich latach coraz częściej można go znaleźć na oponach, które wcale nie nadają się do jazdy w warunkach zimowych.Aby temu zapobiec przemysł oponiarski porozumiał się co do standardów opon do jazdy w warunkach zimowych i oznaczył takie opony symbolem śnieżynki. W ujednoliconych testach przyczepności na śniegu opony zimowe muszą osiągnąć minimum 110% przyczepności odpowiadających im opon bez tego oznaczenia aby zakwalifikować się do symbolu śnieżynki.
M3 Opony oznaczone M3 są produkowane do samochodów marki BMW M3.
Marka Ten produkt został stworzony przez znanego producenta, szczególnie ceniącego jakość. Dla uproszczenia nazwa marki nie jest wymieniana, ponieważ przy każdym artykule oferowane są różne markowe produkty. Artykuły zaliczane są do wyższego segmentu cenowego.
MFS Opona posiada zabezpieczenie krawędzi felgi przed uszkodzeniem.
mit TÜV-Siegel Opona posiada znak kontrolny TÜV na ścianie bocznej. Dotyczy tylko opon bieżnikowanych.
MO Opony oznaczone literkami MO są produkowane do samochodów marki Mercedes.
MO Extended (opona RunFlat) Opona o właściwościach run flat do samochodów marki Mercedes. Dzięki wzmocnionemu bokowi opony, posiada ona właściwości umożliwiające jazdę nawet na przebitej oponie przy całkowitej utracie powietrza przez ograniczoną liczbę kilometrów i z ograniczoną prędkością (max. 80 km/h na odcinku 80 kilometrów).
No LBL opona nie posiada kolorowego napisu na boku
NO, NO1, NO2, itd. Opony oznaczone tymi literkami są produkowane do samochodów marki Porsche.
numer EA (EAN) europejski numer artykułu
O/E Opona montowana na pierwsze wyposażenie przez producentów aut.
Określenia karkasu w oponach SÄMM+MÄXX(FV-KK, 1B-KK, NV-KK) FV-KK - tylko markowy karkas, nie starszy niż 7 lat, maksymalnie 1 plaster 1B-KK - karkas markowy lub nie markowy, nie starszy niż 7 lat, maksymalnie 2 plastry NV-KK - karkas markowy lub nie markowy, nie starszy niż 9 lat, maksymalnie 3 plastry, bieżnikowany max. 2 razy Karkas markowy to: Michelin, Conti, Bridgestone, Fulda, Pirelli ab DOT02, Firestone, Goodyear, Semperit, Kumho, Hankook, Taurus. Karkas nie markowy: np. Teamstar, Sava, Triangle, Aelous itd.
OWL (Continental) White Letters – białe litery na oponie, możliwość pomalowania
P (Passenger) Określenie pochodzące z USA. Opona do samochodów osobowych, do jazdy po szosie.
RBL / RB / BL Raised Black Letter - wypukłe czarne litery na boku opony
RF / Reinforced / XL wzmocnione opony do samochodów osobowych, np. vanów lub dostawczych
RFT Bridgestone (opona RunFlat) Run Flat Tires są produkowane przez Bridgestone. Dzięki wzmocnionemu bokowi opony, posiada ona właściwości umożliwiające jazdę nawet na przebitej oponie przy całkowitej utracie powietrza przez ograniczoną liczbę kilometrów i z ograniczoną prędkością (max. 80 km/h na odcinku 80 kilometrów).
ROF Dunlop (opona Runflat) Run On Flat są produkowane przez Dunlop. Dzięki wzmocnionemu bokowi opony, posiada ona właściwości umożliwiające jazdę nawet na przebitej oponie przy całkowitej utracie powietrza przez ograniczoną liczbę kilometrów i z ograniczoną prędkością (max. 80 km/h na odcinku 80 kilometrów).
RPB Rim Protection Bar – specjalny system ochrony felg firmy Yokohama; gumowa sztywna stopka na rancie felgi chroniąca ją przed uszkodzeniami powodowanymi przedmiotami znajdującymi się na nawierzchni oraz powstającymi podczas parkowania i najeżdżania na krawężnik
RSA (kraj pochodzenia) Republik South Afrika – opony te zostały wyprodukowane w Republice Południowej Afryki
Runderneuert opona bieżnikowana
RunFlat Dzięki wzmocnionemu bokowi opony, posiada ona właściwości umożliwiające jazdę nawet na przebitej oponie przy całkowitej utracie powietrza przez ograniczoną liczbę kilometrów i z ograniczoną prędkością (max. 80 km/h na odcinku 80 kilometrów). Bridgestone RFT; Continental SSR; Dunlop DSST; Dunlop ROF; Goodyear EMT; Pirelli RF; Michelin ZP;
RWL / RW raised white letter - wypukłe białe litery na boku opony
Średnica felgi Średnica felgi odpowiada średnicy opony nałożonej na tą felgę, jest podawana w calach.
SSR Continental (RunFlat) Self Supporting Runflat są produkowane przez Continental. Dzięki wzmocnionemu bokowi opony, posiada ona właściwości umożliwiające jazdę nawet na przebitej oponie przy całkowitej utracie powietrza przez ograniczoną liczbę kilometrów i z ograniczoną prędkością (max. 80 km/h na odcinku 80 kilometrów).
Standard Produkt standardowej jakości. Zapewnia użytkownikowi satysfakcjonującą jakość. Zaliczany do niższego segmentu cenowego. Często są to artykuły importowane z Dalekiego Wschodu.
SUV Sport Utility Vehicle np. Toyota Rav4, BMW X5…
SW Single white - wąski biały pasek na zewnętrznej stronie opony
Tabela przeliczania - cale - mm  
Tieflader opona do naczep niskopodłogowych
TL Tubeless – oznaczenie opony bezdętkowej
TT oznaczenie opony dętkowej
TÜV-geprüft opona sprawdzona przez TÜV Rheinland (Nadrenia); dotyczy tylko opon bieżnikowanych
Vmax wersja dla dużych prędkości, specjalnie dla modeli tunningowych
Vorderachse oś przednia
Wiek opony patrz DOT
WLT White letter - białe litery na boku opony
WW White wall - biała zewnętrzna strona opony
WWW White wall - biała zewnętrzna strona opony
XL opony o podwyższonym indeksie nośności
ZP Michelin (opona RunFlat) Michelin Zero Pressure jest produkowany przez Michelin. Dzięki wzmocnionemu bokowi opony, posiada ona właściwości umożliwiające jazdą nawet na przebitej oponie przy całkowitej utracie powietrza przez ograniczoną liczbę kilometrów i z ograniczoną prędkością (max. 80 km/h na odcinku 80 kilometrów).
 

CARGUM
Marek Wilmanowicz
Złotoria k/Torunia
ul. Łokietka 1

opony rolnicze, budowlane

600 232 469 - Marek
535 251 012 - Bartosz

opony budowlane i rolnicze

CARGUM - opony

Firma CARGUM to solidny importer używanego ogumienia. Tylko markowe opony rolnicze, budowlane i ciężarowe. Opony do maszyn rolniczych i budowlanych oraz do pojazdów ciężarowych. Opony używane w bardzo dobrym stanie. Przyjmujemy zamówienia z całego kraju.